Overzicht
Verzorgende IG
22 december 2022
Deborah de Graauw

Naam: Diana
Werkgever: Omring
Beroep: Verzorgende IG
Opleiding: MBO

"Na 24 jaar in de zorg ging ik weer naar school"

De meeste mensen denken dat je na twintig jaar werken alles wel hebt geleerd. Diana dacht daar anders over. Na ruim 24 jaar in de zorg besloot ze zichzelf opnieuw uit te dagen. Ze begon aan de opleiding Verzorgende IG, terwijl ze ondertussen gewoon bleef werken. Een spannende stap, want het was al lang geleden dat ze voor het laatst in een klaslokaal had gezeten. "Ik dacht echt: waar begin ik aan? Weer leren, weer huiswerk maken en weer in de schoolbanken zitten."

Toch is ze blij dat ze de stap heeft gezet. Diana werkt al sinds haar negentiende in de zorg. Ze begon via een uitzendbureau en kwam uiteindelijk terecht bij Omring, waar ze zich verder ontwikkelde tot Helpende Plus. Jarenlang werkte ze in de thuiszorg, waar ze cliënten ondersteunde in hun eigen omgeving. Inmiddels loopt ze stage op een psychogeriatrische afdeling en werkt ze met mensen die dementie hebben.

Als Verzorgende IG help je mensen die niet meer alles zelfstandig kunnen. Je ondersteunt bij dagelijkse verzorging, deelt medicatie uit, houdt veranderingen in de gezondheid in de gaten en bent vaak ook een luisterend oor. "Je zorgt ervoor dat mensen zich veilig, gehoord en prettig voelen."

Een werkdag begint met een overdracht van collega's. Daarna helpt Diana bewoners met opstaan, wassen, aankleden en ontbijten. Gedurende de dag observeert ze hoe het met bewoners gaat, overlegt ze met collega's en familieleden en begeleidt ze activiteiten. Geen dag verloopt volgens een vast plan. "Bij mensen met dementie moet je steeds opnieuw kijken wat iemand nodig heeft. Dat maakt het werk uitdagend en afwisselend." Wat veel mensen volgens Diana niet weten, is dat zorg veel meer is dan alleen wassen en aankleden. "Je moet goed observeren, samenwerken, communiceren en snel kunnen handelen wanneer situaties veranderen."

Het mooiste aan haar werk vindt ze het contact met bewoners. Een gesprek, een glimlach of iemand helpen zich beter te voelen kan een groot verschil maken. "Ik vind het belangrijk dat mensen zich gezien en gehoord voelen."

Misschien wel het meest bijzondere aan haar verhaal is dat ze zichzelf nog steeds blijft verrassen. Toen ze aan haar opleiding begon, zag ze er enorm tegenop om met mensen met dementie te werken. Inmiddels is dat juist één van haar favoriete doelgroepen geworden. "Ik dacht altijd dat dit niets voor mij zou zijn. Nu vind ik het één van de mooiste groepen om mee te werken."

Voor jongeren die nadenken over een toekomst in de zorg wil Diana meegeven. Dit beroep past bij mensen die geduldig zijn, graag samenwerken en iets willen betekenen voor anderen. En misschien is haar belangrijkste les wel dat je nooit bent uitgeleerd. Want ook na 24 jaar werken kun je nog nieuwe uitdagingen aangaan, nieuwe dingen leren en ontdekken dat je meer kunt dan je zelf dacht.